HRVATSKI CRVENI KRIŽ
GRADSKO DRUŠTVO CRVENOG KRIŽA
VRBOVSKO
PROGRAM RADA
GRADSKOG DRUŠTVA CRVENOG KRIŽA VRBOVSKO
ZA 2023. GODINU
Vrbovsko, listopad 2022. godine
- OSNOVNI PODATCI
Društvo Crvenog križa: Gradsko društvo Crvenog križa Vrbovsko
Adresa: Kralja Tomislava 16a
Broj i naziv pošte: 51 326 Vrbovsko
Broj mobitela: 091/9220328
e-mail: gdck.vrbovsko@gmail.com
facebook stranica: Crveni križ Vrbovsko
Pravni status: Neprofitna organizacija, udruga po posebnom statusu sukladno Zakonu o Hrvatskom Crvenom križu (NN71/2010) i Pravilniku o načinu i rokovima plaćanja sredstava iz prihoda jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave za rad ustrojstvenih oblika Hrvatskog Crvenog križa (NN 18/2011)
OIB:77573910276
MB:08000062
Broj računa: ERSTE HR1324020061100130920
Odgovorna osoba: Ivana Vaccino, ravnateljica
Monika Kovačić, predsjednica
Broj članova Skupštine: 11
Broj članova Odbora: 5
- Predsjednik: 1
- Potpredsjednici: 2
- Članovi: 2
Djelokrug rada navedenih tijela ustanovljuje se Statutom društva kojeg donosi Skupština društva. Broj članova skupštine i način izbora utvrđen je Statutom.
U navedena tijela mogu biti birani samo aktivni članovi GDCK Vrbovsko. Broj članova ostalih tijela iz ovog članka utvrđuje se Statutom, a sastav tijela donosi se odlukom Skupštine za tekući mandat. Mandatno razdoblje za sva navedena tijela je četiri godine.
Geografsko područje djelovanja:
- Grad Vrbovsko
- GDCK Vrbovsko pokriva 65 naselja na području Grada Vrbovskog, na kojem živi 5.076 (iz 2011. godine) stanovnika, površine 280 km2
Gradsko društvo Crvenog križa Vrbovsko (GDCK Vrbovsko) djeluje kao neovisna, nevladina organizacija na osnovi Zakona o Hrvatskom Crvenom križu (NN br. 71/2010) te Statuta Hrvatskog Crvenog križa i Statuta GDCK Vrbovsko.
Osnovni ciljevi određeni su Zakonom o Hrvatskom Crvenom križu:
– ublažavanje ljudskih patnji, a osobito onih izazvanih oružanim sukobima, velikim prirodnim, ekološkim, tehnološkim i drugim nesrećama, s posljedicama masovnih stradanja i epidemijama,
– unapređenje i zaštita zdravlja, prevencija bolesti i podizanje zdravstvene i ekološke kulture građana,
– poticanje i unapređenje solidarnosti, promicanje volonterstva i međusobnog pomaganja te socijalne sigurnosti građana.
PROGRAM RADA
- Zajedničke akcije društava Hrvatskog Crvenog križa
- Dobrovoljno darivanje krvi
- Humanitarna pomoć
- Rad s djecom i mladima
- Aktivnosti za građanstvo
- Volonterski program
- Suradnja s Društvima Crvenog križa, udrugama, institucijama i službama
- Priprema za djelovanje u kriznim situacijama
- Služba traženja
- Informativno-promidžbena djelatnost
- Zajedničke akcije društava Hrvatskog Crvenog križa
Glavni Odbor Hrvatskog Crvenog križa svake godine donosi odluku o provedbi zajedničkih programa i o obilježavanju određenih datuma u koje se uključuju sva društva Crvenog križa u Republici Hrvatskoj.
- 13. dan mimoza – prevencija raka vrata maternice, 25. siječanj
- Svjetski dan Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, 08. svibanj
- Tjedan Crvenog križa, 08. – 15. svibnja
- Svjetski dan prve pomoći, rujan
- Tjedan borbe protiv tuberkuloze, rujan
- Solidarnost na djelu, listopad
- Tjedan solidarnosti, 08. – 15. prosinac
- Mjesec borbe protiv ovisnosti, studeni – prosinac
- Svjetski dan dobrovoljnih davatelja krvi, 14. lipanj
- Dan dobrovoljnih darivatelja krvi u RH, 25. listopad
- Dobrovoljno darivanje krvi
HCK je utemeljitelj dobrovoljnog davalaštva krvi u Republici Hrvatskoj prema načelima dobrovoljnosti, anonimnosti, solidarnosti i besplatnosti. Gradska društva Crvenog križa organiziraju akcije dobrovoljnog davanja krvi prema mjestima rada, školovanja i stanovanja, pa tako i GDCK Vrbovsko.
AKTIVNOSTI:
- Sudjelovanje u izradi kalendara DDK za 2022. godinu na nivou PGŽ, LSŽ i IŽ, u 2023. godini datumi su 3. veljače, 5. svibnja, 4. kolovoza i 3. studenog; potrebno prikupiti 200 doza
- Promocija davalaštva među građanima, a posebno među mladima.
U suradnji sa županijskim Crvenim križem, organizirat će se animacijsko – edukativna predavanja u ŽTŠ u Moravicama za treće i četvrte razrede, te će se promovirati darivanje krvi na društvenim mrežama i web stranici GDCK Vrbovsko.
- Organizacija i provedba 4 akcije dobrovoljnog davalaštva krvi koje se provode u Vrbovskom: veljača, svibanj, kolovoz i studeni. Za uspješnu provedbu akcija, prema Zakonu o krvi i krvnim pripravcima moraju se osigurati propisani uvjeti kako bi transfuzijska služba mogla pravilno prikupljati krv. Također se mora osigurati briga o darivateljima koji se odazivaju akcijama kroz prijem, registraciju, podjelu priznanja za prvo darivanje, podvorbu i zahvalni obrok.
- Sudjelovanje darivatelja krvi na Susretu DDK u organizaciji Društvo Crvenog križa Primorsko – goranske županije
U 2023.godini sudjelovanje je upitno zbog epidemioloških mjera.
- Prijem kod gradonačelnika i podjela priznanja i zahvalnica darivateljima krvi s jubilarnim brojem darivanja. U 2023.godini sudjelovanje je upitno zbog epidemioloških mjera
- Prijem darivatelja krvi kod župana PGŽ (Ž s 55, 75, 95 i 115 darivanja, M s 125, 150, 175 i 200 darivanja) i kod predsjednice RH (Ž sa 75 i M sa 100 darivanja krvi).
U 2023.godini sudjelovanje je upitno zbog epidemioloških mjera
ŠTO OČEKUJEMO OD PROGRAMA
Za korisnike- kvalitetno planirane i provedene akcije darivanja krvi, osiguran zahvalni obrok za svako darivanje krvi u tekućoj godini,istaknuta važna uloga darivatelja krvi u zajednici kroz podjele priznanja jubilarnim darivateljima i medijsko praćenje i podršku, kvalitetna promocija dobrovoljnog darivanja krvi u zajednici.
Za organizaciju Crvenog križa- osiguran dovoljan broj darivatelja krvi, uspostavljen odnos povjerenja s darivateljima krvi i otvorena komunikacija, prepoznatljivost u lokalnoj zajednici.
Za zajednicu – ojačani darivatelji krvi mogu biti nosioci i drugih društveno poželjnih aktivnosti u zajednici, zdravi izbori darivatelja krvi mogu biti poticaj i za druge građane u zajednici.
SURADNJA I PARTNERSTVO
Postoji dogovorena pismena suradnja sa Hrvatskim zavodom za transfuzijsku medicinu i Hrvatskim Crvenim križem, na nivou Republike Hrvatske, a prenosi se na sve razine djelovanja, pa je tako ostvarena suradnja sa Kliničkim zavodom za transfuzijsku medicinu KBC Rijeka.
U svojstvu edukatora i partnera uključenih u sve razine provođenja programa- od planiranja, organizacije i evaluacije sudjeluju:
- Ivana Vaccino, ravnateljica GDCK Vrbovsko
- Dr. dent med Monika Kovačić – stručna suradnica, predsjednica GDCK Vrbovsko
- Dorian Baraba – predsjednik DDK Vrbovsko, aktivni član GDCK Vrbovsko
- Dr. Snježana Buneta Skorup – vanjska stručna suradnica, liječnica specijalista transfuziolog, Voditeljica jedinice za prikupljanje krvi Kliničkog zavoda za transfuzijsku medicinu KBC Rijeka
3. Humanitarna pomoć
CILJEVI PROGRAMA
Programom humanitarne pomoći prepoznajemo i djelujemo na zadovoljavanje osnovnih potreba građana na području kojeg pokriva GDCK Vrbovsko . Svakoga dana svjedoci smo sve veće krize u svijetu i u našoj zemlji. Ukidanje radnih mjesta, kreditna zaduživanja i porast cijena dovele su mnoge građane na rub egzistencije. Takav proces izazvao je pojavu ogromne populacije siromašnih nezaposlenih osoba koje su ovisne o rodbini, prijateljima, humanitarnim organizacijama i pomoći države.
Cilj programa je poboljšati kvalitetu života i socijalnu uključenost socijalno osjetljivih skupina ljudi te žrtava velikih nesreća i katastrofa uz maksimalno uključivanje volontera.
AKTIVNOSTI
Aktivnosti programa Humanitarna pomoć provodi se kontinuirano tijekom cijele godine u prostorima Gradskog društva Crvenog križa Vrbovsko (ured, skladište), u prostorima udruga i ustanova s kojima surađujemo, na javnim prostorima, te prema potrebi u domovima korisnika, a provode ga djelatnici i volonteri.
1. Rad s korisnicima-
a) Prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći socijalno osjetljivim skupinama i žrtvama velikih nesreća i katastrofa-prikupljanje, organiziranje i podjela humanitarne pomoći, evidencija korisnika socijalnog programa, ispunjavanje upitnika o socijalno zdravstvenom stanju korisnika.
-podjela humanitarne pomoći za raseljene osobe s područja oružanog sukoba u Ukrajini.
Materijalna pomoć socijalno potrebitih građana uključuje podjelu:
– obiteljskih paketa hrane u suradnji s Upravnim odjelom grada Vrbovsko, Centrom za socijalnu skrb, Patronažnom službom i DCK PGŽ.
– odjeće i obuće (nove i rabljene)
– higijenske potrepštine.
b) Psihosocijalna pomoć- praćenje promjena u statusu korisnika (razgovori, posjete), davanje informacija o pravima iz područja socijalnog resora, usmjeravanje prema drugim partnerima, individualna psihosocijalna podrška.
2. Rad s partnerima- međusektorska suradnja, planiranje, umrežavanje, dijeljenje informacija, zajednički radni sastanci u cilju identifikacije socijalno osjetljivih skupina građana, određivanje prioriteta i koordinirano djelovanje mreže socijalnih servisa za najugroženije
3. Rad s volonterima-
-rad u skladištu – primanje rabljene odjeće i obuće
-rad pri MO – identificiranje i praćenje korisnika socijalnog programa
– zbog pojačane potrebe pakiranja i podjele humanitarnih paketa, povremeno tijekom godine
– obilazak i posjete korisnika, prema potrebama
4. Rad s donatorima- planiranje uključivanja donatora, identifikacija i evidencija potencijalnih i stvarnih donatora, usmeni, pismeni i osobni kontakti s donatorima, izvješća,organiziranje i provođenje akcija prikupljanja: Solidarnost na djelu, kasice HCK, zahvala donatorima
KORISNICI
– raseljene osobe iz Ukrajine
-socijalno potrebite obitelji grada Vrbovsko
– partneri u javnom i civilnom sektoru
– volonteri
-donatori
-javni mediji i građanstvo s osnovnim ciljem promicanja humanitarnih vrijednosti u zajednici
ŠTO OČEKUJEMO OD PROGRAMA
Za korisnike- kvalitetno i transparentno pružena humanitarna pomoć u skladu s prioritetima, unaprijeđeni i usklađeni podaci o socijalno osjetljivim osobama u suradnji s partnerima, unaprijeđena znanja i vještine volontera u programu humanitarne pomoći, unaprijeđen odnos sa donatorima i povećan broj donacija
Za organizaciju Crvenog križa- organizacija je prepoznata kao važan dionik u kreiranju socijalnih politika
Za zajednicu- potaknuta solidarnost i briga za najpotrebitije građane u zajednici čime se očituje jačina pojedine zajednice, podržana slika o filantropiji i društveno odgovornom poslovanju subjekata privatnog sektora
SURADNJA I PARTNERSTVO
Aktivnosti programa provode se u suradnji s
1. javni sektor:
Grad Vrbovsko- Upravni odjel grada Vrbovsko za socijalnu skrb i zdravstvo, Centar za pomoć u kući, županija-UO za socijalnu politiku i mlade PGŽ
– socijalne ustanove -Centar za socijalnu skrb Vrbovsko
– zdravstvene ustanove- Vrbovšćanski domovi zdravlja -liječnici opće prakse, patronažne sestre i stomatolozi.
-odgojno obrazovne ustanove- predškolske, školske.
-PP Vrbovsko i Odjel prevencije Primorsko-goranske županije
2. civilni sektor:
– udruge –Udruga žena Senjsko, Udruga umirovljenika, Udruga Kamačnik
3. donatori: kasice Hrvatskog Crvenog križa (Fina, Pošta), dječja hrane, te privatni sektor u okviru akcije Solidarnost na djelu.
4. mediji: osnovni cilj promicanja humanitarnih vrijednosti u zajednici
- Rad s djecom i mladima
1. Aktivnosti za predškolsku djecu
- Odgoj za humanost od malih nogu
- „Sigurnije škole i vrtići“ – radionice
- „Sigurnost u prometu“ Aktivnost na otvorenom u suradnji s DVD-om, PP Vrbovsko
- Obilježavanje značajnijih datuma
- „Kodovi ponašanja na vodi“
Radionice „Kodovi ponašanja na vodi“ su preventivne radionice, namijenjene trećim i četvrtim razredima Osnovne škole, moguće jedino u suradnji s DCK PGŽ, upitno zbog epidemioloških mjera
- aktivnosti za osnovnoškolsku djecu
- PRVA POMOĆ – u suradnji s povjerenicom za OŠ I.G.Kovačić, prof. Biljanom Lešnjaković
- „SIGURNOST NA VODI“ –održavanje upitno zbog epidemioloških mjera
- „Kodovi sigurnosti na vodi“
Radionice „Kodovi ponašanja na vodi“ su preventivne radionice, namijenjene trećim i četvrtim razredima osnovne škole. Kroz interaktivni, radionički pristup djecu nastojimo upozoriti na opasnosti s kojima se mogu susresti u kontaktu s vodom te u neposrednom okolišu. Radionice se provode u trajanju od 45 minuta, odnosno jednog školskog sata, kako se ne bi remetio raspored nastave u školama u kojima se održavaju. Voditelji radionice su stručno obučeni predavači koji su također dio tima Spasilačke službe.
- „Junior spasilac“
Stvaranje i jačanje mreže skupina mladih u lokalnim zajednicama educiranih za siguran boravak i aktivnosti na vodi cilj je tečaja „Junior spasilac“. Program se odnosi na osnovce sedmih i osmih razreda OŠ I.G. Kovačić Vrbovsko i svih PŠ u njenom sastavu . To je jedan od načina animacije mladih za dolazak na tečaj za spasioce kada postanu punoljetni.
U tijeku trodnevnog tečaja polaznici svladaju sljedeće vještine:
1. vještine u vodi (plivanje, samospašavanje, skokovi, tegljenje utopljenika i tehnike spašavanja s i bez opreme),
2. vještine izvan vode (vezanje čvorova, komunikacija radiostanicama, ručnim signalima i međunarodnom abecedom)
3. osnove pružanja prve pomoći (postupci održavanja života, postavljanje u bočni položaj, poziv u pomoć, pružanje prve pomoći kod utapanja, rana i lomova).
Svi sudionici koji uspješno polože ispit na kraju dobiju diplomu «Junior spasilac».
Svake godine u svibnju se obilježava Tjedan Hrvatskog Crvenog križa. Tom prigodom se nastoji učlaniti čim veći broj građana u Crveni križ.
U 2022. godini planiramo učlaniti sve prve razrede Osnovne škole.
- „SIGURNOST U PROMETU“ – za učenike 1. razreda u suradnji sa PP Vrbovsko i DVD Vrbovsko
- KAMP MLADIH ZA UČENIKE 7. i 8. RAZREDA U ORGANIZACIJI DRUŠTVA CRVENOG KRIŽA PRIMORSKO-GORANSKE ŽUPANIJE
Društvo Crvenog križa PGŽ preko 20. godina organizira Kampove ljetovanja za osnovnoškolce. Osnovni cilj je kvalitetno osmišljeno slobodno vrijeme za učenike od petog do osmog razreda. U kampovima se razvija kako samostalnost tako i zajedništvo kod djece te rađaju prijateljstava i tolerancija što će kasnije, biti dobra osnova za nadogradnju ostalih, zdravih, životnih stavova.
Sam program sastoji se od organiziranog šestodnevnog boravka grupa uz provođenje radioničkog oblika rada. To uključuje radionice o aktivnostima Crvenog križa, sportski dio, kreativne radionice i zabavu. Provođenje navedenih programa posebno pridonosi povezivanju mladih i lokalnog stanovništva što svakako budi lokalne sredine i nudi im nadu da njihov način života neće biti zaboravljen. Nosioci organizacije i provedbe programa kao i njegovo osmišljavanje su zaposlenici i volonteri Društva Crvenog križa PGŽ – a te gradskih društava Crvenog križa PGŽ – a. S obzirom da se radi o školskom uzrastu, kampovi se mogu organizirati za vrijeme svih školskih raspusta (zimski, proljetni, ljetni), ali i kao produženi vikend programi. U jednom terminu u kampu boravi do 30 djece i 3 voditelja programa.
KREATIVNE RADIONICE
- Aktivnosti vezane uz srednjoškolce –ŽTŠ Moravice
- PRVA POMOĆ
Radionice u suradnji s DCK PGŽ i povjerenicom CK u Željezničko-tehničkoj školi Moravice Gordanom Gerić-Paulić
- „DARUJUĆI KRV, DARUJEMO ŽIVOT“ – za učenike III i IV razreda
Dobrovoljno davanje krvi kao javna ovlast, jedna je od najvažnijih aktivnosti Crvenog križa. Krv kao lijek je nezamjenjiva i još uvijek se ne može proizvesti. Može je samo zdrav čovjek darovati bolesnome ili ozlijeđenome. Uloga Crvenog križa u promidžbi dobrovoljnog davanja krvi i organiziranju akcija zakonski je definirana. Zbog toga Crveni križ kontinuirano na različite načine promovira davalaštvo krvi. Jedan od načina je kroz aktive dobrovoljnih davatelja krvi, organizirano uključivanje u akcije na kojima se krv prikuplja. Drugi način je edukacija srednjoškolaca koji postaju punoljetni i na taj način ih se animira za davalaštvo kako bismo nastavili pomlađivati populaciju darivatelja krvi. U 2022. godini planiramo održati animacijska predavanja u ŽTŠ za maturante.
Također nam je u planu s poslodavcima dogovarati akcije darivanja krvi za zaposlenike.
Sljedeća 4 programa su tekstom već opisana u programu rada s osnovnoškolcima, ali smo ih naveli jer jednako ih provodimo i u srednjoj školi. Naravno, provedba programa je prilagođena srednjoškolskom uzrastu.
- Uključivanje mladih u aktivnosti Crvenog križa
Sve aktivnosti koje provodi Crveni križ dobrim dijelom bazirane su na uključivanju velikog broja volontera. Posebna pažnja će se posvetiti uvođenju mladih u volontersku obitelj te njihova edukacija u tom smjeru.
U planu je angažiranje što većeg broja srednjoškolaca, ali i svih mladih na području Vrbovskog kako bi programi GDCK Vrbovsko bili provedeni kako su planirani.
4. Aktivnosti za građanstvo
- PRVA POMOĆ
Radionice prve pomoći za građanstvo u dogovoru s Nikolinom Smiljanić. U planu je 6 radionica
- PREVENCIJA BOLESTI I PROMOCIJA ZDRAVOG NAČINA ŽIVOTA
Organizacija susreta rekreativnog tipa: nordijsko hodanje, brzo hodanje.
- MJERENJE KRVNOG TLAKA I RAZINE ŠEĆERA U KRVI
S obzirom na današnji način života, sve veći broj je osoba s povišenim krvnim tlakom i visokom razinom šećera u krvi. Kako Crveni križ ima javnu ovlast i brigu o zdravlju građana, organiziramo i mjerenje krvnog tlaka i šećera u krvi.
Aktivnost provode volonteri medicinske struke – liječnici i medicinski tehničari.
U 2022. godini akcije planiramo provesti dvije akcije mjerenja tlaka i šećera u krvi u gradu Vrbovskom.
- PREDAVANJA I JAVNE TRIBINE ZA GRAĐANE PRILIKOM OBILJEŽAVANJA VAŽNIH DATUMA KROZ ZAJEDNIČKE AKCIJE HCK
6. Volonterski program
Cilj je stvaranje mreže volontera na području djelovanja GDCK Vrbovsko: MO Vrbovsko, MO Moravice, MO Severin na Kupi i MO Gomirje. Osim uključivanja mladih u volontere, važna je i podrška starijih građana.
Kako bi se rad s volonterima obavljao zakonito, neophodna je edukacija od strane Hrvatskog Crvenog križ kao i izrada baze volontera sa svim pripadajućim dokumentima.
7. Suradnja s Društvima Crvenog križa, udrugama, institucijama i službama
S obzirom da Crveni križ ima različite javne ovlasti, usmjereni smo na suradnju sa svim udrugama, javnim službama i ustanovama kako bi se program provodio što uspješnije.
Suradnja s Društvom Crvenog križa Primorsko – goranske županije kao koordinatorom 10 gradskih društava naše županije od iznimne je važnosti za provedbu mnogih programa. Također je u planu i povezivanje s društvima Crvenog križa koja su nam geografski blizu (DCK Karlovačke županije). No, ne smijemo izostaviti i Hrvatski Crveni križ koji je hijerarhijski naša krovna organizacija.
GDCK Vrbovsko će razvijati i jačati suradnju s Centrom za socijalnu skrb – Ispostava Vrbovsko, Patronažnom službom doma zdravlja Delnice, Hitnom službom Rijeka – ispostava Vrbovsko, Ordinacijama opće medicine u Vrbovskom, Osnovnim školom Vrbovsko, Srednjom ŽTŠ u Moravicama, vrtićem Bambi Vrbovsko, Udrugom umirovljenika, DVD Vrbovsko i ostalim institucijama i udrugama u provođenju brojnih aktivnosti.
8. Priprema za djelovanje u kriznim situacijama
Hrvatski Crveni križ i sva društva Crvenog križa u Republici Hrvatskoj, pripremu i djelovanje u kriznim situacijama obavljaju kao javnu ovlast sukladno članku 8. Zakona o Hrvatskom Crvenom križu, članku 5. Statuta Hrvatskog Crvenog križa te kao dio operativnih snaga sustava civilne zaštite sukladno člancima 20. i 29. Zakona o sustavu civilne zaštite.
S obzirom da su operativne snage HCK i DCK organizirane u Krizne stožere, Interventne timove i Timove podrške, članovi operativnih snaga moraju biti punoljetne osobe osposobljene za djelovanje u kriznim situacijama prema programima HCK, na lokalnoj ili nacionalnoj razini, a mogu biti zaposlenici i/ili volonteri HCK i DCK.
Osim toga, neophodno je kompletno opremiti članove tima s propisanom opremom sukladno Operativnom planu i raspoloživim financijskim sredstvima za nabavu opreme i njezino održavanje.
Početkom godine, Krizni stožer GDCK Vrbovsko obavezno je u Grad Vrbovsko dostaviti plan i program rada za 2023. godinu po pitanju edukacija interventnog tima i organizacije vježbi spašavanja.
Edukacija građana – “Informirani – pripremljeni – zajedno”
HCK je u cilju poboljšanja pripreme građanstva za djelovanje u kriznim situacijama te jačanja otpornosti na krizni događaj pokrenuo projekt «Set2GO». Projekt promovira pripremu obiteljskog ruksaka za krizne situacije koji sadržava osnovne artikle nužne za prve trenutke nakon kriznog događaja. Namjera nam je da kroz edukativne radionice obuhvatimo čim veći broj građana.
9. Služba traženja
Služba traženja u izvršavanju javnih ovlasti nadležna je za: prikupljanje, evidentiranje i obradu podataka, davanje obavijesti o žrtvama oružanog sukoba članovima obitelji, nadležnim tijelima i organizacijama u zemlji i inozemstvu. Također se radom Službe traženja obavlja:
– razmjena obiteljskih poruka članova obitelji razdvojenih zbog oružanog sukoba ili drugih
izvanrednih okolnosti,
– povezivanje članova obitelji razdvojenih zbog oružanog sukoba ili drugih izvanrednih okolnosti,
– druge zadaće koje proizlaze iz međunarodnih ugovora, a čije je izvršenje Republika Hrvatska povjerila Hrvatskom Crvenom križu.
Uz navedene zadaće, Služba traženja kao humanitarnu aktivnost obavlja i poslove traženja, prikupljanja, evidentiranja i obrade podataka i davanja obavijesti o žrtvama velikih prirodnih, ekoloških i drugih nesreća, o evakuiranim osobama, izbjeglicama, tražiteljima azila i sličnim kategorijama, za koja traženja nisu nadležni drugi subjekti. U svome radu Služba traženja surađuje s državnim tijelima i institucijama.
Na međunarodnom planu Služba traženja, putem Nacionalnog ureda Službe traženja, ostvaruje neposrednu suradnju s Međunarodnim odborom Crvenog križa, Centralnom agencijom za traženje, te Službama traženja nacionalnih društava i drugim međunarodnim organizacijama i tijelima.
Također, s obzirom na današnje negativne pojave u društvu, Crveni križ kroz aktivnosti Službe traženja sudjeluje i u zbrinjavanju žrtava trgovanja ljudima te uz suradnju s Agencijom za odgoj i obrazovanje provodi program prevencije trgovanja ljudima.
Sukladno odredbama navedenog Zakona, lokalna uprava osigurava kontinuiranu financijsku
potporu u svrhu rada i djelovanja Službe traženja.
Zadatak društava Crvenog križa je rad s osobama koje se obraćaju neposredno u Gradsko društvo Crvenog križa koje traže svoje članove obitelji nestale u ratovima ili za vrijeme katastrofa kao i
provođenje aktivnosti i zadaća Nacionalnog ureda Službe traženja HCK.
10. Informativno – promidžbena djelatnost
Informativno – promidžbena djelatnost je sastavni dio aktivnosti GDCK Vrbovsko. Od prosinca 2021. godine GDCK Vrbovsko ima svoju web stranicu
Osim web-stranice, građanstvo ćemo informirati putem FB stranice Crveni križ Vrbovsko, objavljivanjem članaka u Volim Vrbovsko, plakatima i putem ostalih medija
OPSEG DJELOVANJA GDCK VRBOVSKO U 2022. GODINI
- DARIVANJE KRVI
Održane 4 akcije darivanja krvi, prikupljeno 120 doza krvi, podjela zahvalnica darivateljima)
- SOCIJALNE DJELATNOSTI
AKCIJE PODJELE PAKETA HRANE, BONOVA I ODJEĆE POTREBITIM KORISNICIMA
- Vaš dar za pravu stvar (14 paketa hrane)
- Podjela humanitarne pomoći raseljenim osobama mjesečno
- Solidarnost na djelu 2022 (podijeljeno 24 paketa hrane u vrijednosti od 100,00 kuna po paketu
- Božićni paketi za potrebite (podijeljeno 5 paketa obiteljima i samcima u potrebi)
- Tijekom godine podijeljeni u više navrata medicinske potrepštine potrebitim korisnicima
- Posredovanje između korisnika i donatora
- Sistematizacija skladišta rabljene odjeće na adresi Dobra 1a, Vrbovsko
- Djelovanje u kriznim situacijama na potresom pogođenom području
- EDUKATIVNE DJELATNOSTI
- Sigurnije škole i vrtići (podjela torbi prve pomoći ŽTŠ Moravice, OŠ I.G.Kovačića, DV Bambi, provođenje edukativnih radionica s platforme Sigurnije škole i vrtići)
- Medini bijeli zubići (podjela četkica za zube i kutijica, edukativnih materijala polaznicima DV Bambi, radionica o oralnoj higijeni)
- Prva pomoć za srednjoškolce (prva pomoć kod gubitka svijesti i prestanka rada srca – radionica)
- Prva pomoć za osnovnoškolce (za osme razrede – osnove prve pomoći – radionica)
- Prva pomoć za zaposlenike kao mjera Zaštite na radu (certifikat, modul A+B, sudjelovali zaposlenici OŠ i volonteri CK – tečaj).
- PREVENCIJA BOLESTI I PROMOVIRANJE ZDRAVOG NAČINA ŽIVOTA
- Prva pomoć za planinare na 1.planinarskom pohodu na Bijelu kosu (3 volonterke sa završenim tečajem PP pratile su planinare na pohodu)
- Mjerenje tlaka i šećera u krvi za zainteresirane građane (održana 1 put)
Nordijsko hodanje za zainteresirane građane (održano 4 puta)
Programom darivanja krvi obuhvaćeno je oko stotinjak aktivnih darivatelja krvi s područja Vrbovskog u dobi od 18 do 65 godina.
Socijalnim djelatnostima obuhvaćeno je 40 korisnika ZMN i članova njihovih obitelji, sveukupno 55 korisnika, desetak umirovljenika s mirovinama nižim od 2.000,00 kuna. Osim korisnika, ovim programom obuhvaćeni su i donatori (primjerice, osobe koje su donirale prilog za „Solidarnost na djelu 2022“). Programomdjelovanja u kriznim situacijama su obuhvaćeni i korisnici područja pogođenim potresom.
Edukativnim djelatnostima obuhvaćeno je 66 učenika u dobi od 16 do 18 godina ŽTŠ Moravice, 12 učenika OŠ I.G.Kovačić u dobi od 13 do 14 godina, 42 djece dječjeg vrtića Bambi u dobi od 3 do 7 godina,
deset volontera GDCK Vrbovsko, šest zaposlenika OŠ I.G.Kovačić.
Programima prevencije bolesti i promoviranja zdravog načina života obuhvaćeno je oko 50 osoba starije životne dobi (mjerenje tlaka i šećera u krvi), 10 građana od 8 do 76 godina (nordijsko hodanje), 30-ak planinara na 1. pohodu na Bijelu kosu.
Ravnateljica GDCK Vrbovsko
Ivana Vaccino
Predsjednica GDCK Vrbovsko:
Monika Kovačić, dr. dent.med